Baca Temizliği

Baca Temizliği

baca temizleme

Baca Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte sobalar kurulmaya başlanır evlerde. Sobaların kurulması kadar önemli ama ihmal edilen noktalardan biri ise baca temizliğidir. Oysa her yıl düzenli olarak yaptıracağınız baca temizliği sayesinde kış aylarını daha huzurlu geçirmek elinizde.

İster odun sobası olsun ister kömür sobası, her malzeme soba bacasında kurum oluşturur. Kömür ve odun isinin katılaşmasıyla oluşan kurum, soba borularında ve bacalarda birikerek yakılan malzemenin dumanının sağlıklı bir şekilde havaya salınmasını engeller. Kurumların temizlenmemesi yani baca temizliğinin yapılmaması ise ilerleyen zamanlarda sobadan çıkan isin bacadan dışarı atılamayıp evin içine dolmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için en doğru yol da baca temizliğini ihmal etmemektir.

Baca Temizliğini Uzmanına Bırakın

Evlerde daha çok aile bireylerimizin fırçalarla ve ucuna bez bağlanmış sopalarla yaptığıbaca temizliği, birikmiş kurumların temizlenmesinde yeterli olmamaktadır. Çünkü gerekli donanımımız yoktur ve sadece elimizdeki malzemenin yetişebildiği bölgeleri temizleyebiliriz. Temizleyemediğimiz kısımdaki kurumlar ise zamanla birikerek dumanın dışarı çıkmasını engeller. Bunun sonucunda da dışarı çıkamayan duman evin içine dolar. Bu yüzden baca temizlik firmalarına başvurulmalı ve profesyonel yardım alınmalıdır.

Baca Temizliği Firmalarına Dikkat

Temizlik ve bakım yaptırmak için başvuracağınız baca temizleme firmalarının alanında uzman olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü gerekli malzemelerin tamamına sahip olmayan baca temizliği firmaları büyük sorunlara yol açabilir. Çelik fırça, vakum makinesi, soba borularını birbirine sıkıca tutturmaya yarayan folyo ve bant gibi malzemeler, baca temizliği firmalarında en temel malzemelerdir. Başvuracağınız baca temizleme firmasında bu malzemelerin eksik olmamasına dikkat etmelisiniz ki baca temizliğiniz en iyi şekilde yapılmış olsun.

Ayrıca doğalgaz kombileri ve bacalarının da her yıl bakımının yapılması ve temizlenmesi de hayati önem taşır. Doğalgaz yandıkça ortaya sıkan su buharı, doğalgaz bacanıza zarar vererek çatlakların oluşmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için her yıl sonbaharla birlikte doğalgaz baca temizliğinizi ve kontrolünüzü yaptırmalı, maddi ve manevi daha büyük zararların önüne geçmek için tedbirinizi almalısınız.