Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır ?

Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır ?

Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır ?

Evinizde tertemiz ve pırıl pırıl lavabolar olsun istiyorsanız, yazımızı okuyun. İşte size uygulaması oldukça kolay bazı öneriler…

Lavabolar en sık kullanılan alanlar oldukları için, banyo-mutfak temizliğinin en önemli parçası haline gelir. Hatta lavabo temizliğini günlük olarak yapmayı tercih edenler de vardır. Lavabolar görüntü olarak da hızlı kirlenmeye müsaittir. Düzenli temizlik olmadığı zaman, yavaş yavaş sararmalar, kararmalar ya da kalıcı lekeler oluşmaya başlar. Ayrıca bir süre sonra kirden dolayı tıkanıklıklar da meydana gelebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra, gereken temizlik sağlanmazsa lavabolarda mikrop üremekte ve sağlığımız için olumsuz bir ortam oluşmaktadır.Bir evde lavabo temizse, o evin genel olarak temiz bir yer olduğunu düşünürüz. Bu anlamda lavabolar, birçoğumuz için evlerin vitrini gibidir.

Evinde pırıl pırıl lavaboları olsun isteyenler için temizleme yöntemlerini ve ipuçlarını yazdık.

Lavabo Temizliğine Başlamadan Önce:

Banyo ya da mutfağınızdaki lavabo temizlemeden önce, lavabo yüzeyinde ve gider kısmında bulunan artıkları, kirleri ve kalıntıları tamamen arındırın. Lavabo üzerinde bulunan tüm eşyaları kaldırınız. Lavabo temizliğe hazır hale getiriniz.

Mermer Lavaboların Temizliği

Diyarbakır temizlik şirketleri ; Mermer, malzeme olarak dayanıklı olsa da, mermer lavabolar düzenli temizlenmediği zaman, sararmalara maruz kalırlar. Üstelik mermerin temizliği de çok kolay değildir. Bu sebeple kısa aralıklarla mermer lavaboyu temizlemekte fayda var. Lekelerin sonradan daha zor bir hale gelmemesi için, mermer lavabo çok kirlenmesini beklemeyin.

Mermer lavaboya içeriğinde boya olan lekeler bulaştıysa, amonyaklı çamaşır suyu kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle, sigara, kahve ve diğer zor lekeler için bu yöntem oldukça etkilidir. Çamaşır suyunu lavaboya döktükten sonra, yumuşak bir süngerle iyice ovalayın. Bu işlemin ardından lavabo tamamen durulamayı unutmayınız.

Çamaşır suyu ve kimyasal ürünlerin kullanımlarında mutlaka bulunduğunuz ortamı havalandırınız ve çıplak elle teması etmekten kaçınınız.

Eğer lavabonuzda yağ lekesi varsa, kimyasal içerikli ürünlerden kullanabilirsiniz. Marketlerden bulabileceğiniz yağ çözücü spreyler, lekeleri kolayca çıkaracaktır. Spreyi sıktıktan sonra biraz bekleyiniz ve daha sonra bol suyla durulayın.

Diyarbakır ev temizliği şirketi

Eğer mermer lavabonuzda pas lekesi oluşmuşsa, oksal-it asit kullanarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Bir kabın içine sıcak su doldurunuz ve içerisine 1 tatlı kaşığı asit ekleyiniz. Suyun içinde eriyen asit, etkili bir temizleyici olacaktır. Bir bez yardımıyla lekeleri ovalaya bilir, mermer lavabonuzdaki tertemiz hale getirebilirsiniz.

Mermere ağır kimyasal ürünleri çok sık uygulamamakta fayda var. Özellikle aşındırıcı özelliği olan ürünler, mermerin doğal yapısına zamanla zarar verebilir.

Lavabo Temizliği Nasıl Yapılır ?

Mermer lavabonuzdaki genel temizliğini yaparken doğal yöntemlerden yararlanmak istiyorsanız; bol tuz ilave edilmiş limon suyuyla iyice silebilirsiniz. Ardından temiz ve nemli bir bezle parlattınız.

Eskiler, mermer temizliğinde soda, tebeşir tozu, sünger taşı tozu ve organik sabunundan hazırladıkları bir karışımı kullanırlardı. Bu sayede mermeri uzun yıllar koruyabilirlerdi.

Tüm yüzeylerde doğal temizleme yöntemi olarak tercih edilen sirke, aşındırıcı özelliği sebebiyle mermerler için uygun değildir.

Çelik Lavaboların Temizliği

Çelik lavabolar, hem şık görünümleri hem de dayanıklı olmaları nedeniyle, yaşam alanlarında sıklıkla kullanılırlar. Çelik lavabolarda da düzenli temizlik uzun ömürlü olabilmeleri açısından önemlidir.

Çelik lavabolarda oluşan tüm leke türleri için, marketlerde bulabileceğiniz temizleyici ürünlerden yararlanabilirsiniz. Hemen hepsi kullanımı kolay olan ve oldukça pratik ürünlerdir. Ancak içeriğinde bulunan yoğun kimyasal içerik nedeniyle, dikkatli kullanım gerektirmemektedir.

Eğer çelik lavabo tamamen doğal ürünlerle, etkili bir şekilde temizlemek istiyorsanız, şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

yüzeyine karbonat serpiştirin. Karbonat, çelik lavabo yüzeyin zarar vermeden temizler.

Daha sonra yumuşak bir süngerle, lavabonun içini dairesel hareketlerle güzelce ovun. Ardından tüm yüzeye hafifçe beyaz sirke dökün. Dilerseniz beyaz sirkeyi sprey şişeye aktararak, daha rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Sirke sayesinde yüzeye yerleşmiş su lekeleri kolaylıkla çıkar. Ayrıca sirke sayesinde lavabodaki kötü kokular da giderilir.Bu işlemden sonra yeniden süngerle ovmaya devam edebilirsiniz.

Tıkalı lavaboyu açmak için bazı yöntemler:
  • Lavabonun giderine 1 yemek kaşığı karbonat dökünüz. Üzerine de 1 bardak beyaz sirkeyi boca edin. Giderlerde birleşen karbonat ve sirke köpürecek; borularda aşındırıcı bir etki gösterecektir. Ardından pompa ile lavabo tamamen açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ekonomik ve çevre dostu olduğu kadar oldukça etkilidir.
  • Bir başka doğal yöntem ise tuz ve karbonat kullanmaktır. İkisini de lavabo giderine yarım su bardağı kadar döktükten sonra, biraz bekleyiniz. Ve ardından kaynar su dökerek, giderlerin içindeki kirlerin çözülmesini sağlayabilirsiniz.
  • Lavabo tıkanıklıklarında kullanılan klasik bir yöntem de tel gibi ince uzun malzemelerden yararlanmaktır. Elbise askısı (tel) da işe yarayacaktır. Telin uç kısmı kıvrıldıktan sonra, giderin içine sokulmalıdır. Böylece içeride tıkanmaya sebep olan maddeleri çekip çıkarabilirsiniz.
  • Lavabo açıcıları kullanarak da tıkanıklık gidermeniz mümkündür. Ancak bu tür ürünlerin içeriğinde bulunan yüksek asit, tıkanıklığa sebep veren maddeleri eritirken, borulara da zarar verebilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalı ve mecbur kalmadıkça kullanmamalıyız.

Bizimle iletişime geçin.