Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Koltuklarınız bazen eskidiği için kumaş rengini kaybedebilir ya da çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından sıklıkla kullanıldığından kazalara maruz kalabilir. Koltuklar nasıl temizlenir yazımızda kumaş kaplama koltuklar için uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerini bulabilirsiniz.

Koltuk Temizliğine Başlamadan Önce

iğine Başlamadan Önce…Detaylı koltuk temizliğinden önce ilk aşamada bir ‘ön hazırlık’ gerekmektedir.

Bu, koltuğunuzu bir sonraki aşama için uygun hale getirecektir. Ön hazırlıkta uygulayabileceğiniz beş adım vardır.

Birinci Adım:Elektrik Süpürgesi ile Başlangıç

Koltuğunuzu derinlemesine temizlemeden önce, yüzeydeki ya da yastık aralarındaki tozlar, kırıntılar ve ufak parçaları almak gerekir. Her şeyden önce elektrik süpürgesi ile koltuğunuzu yüksek seviyede vakumlayınız.

Koltuğun ulaşamadığınız çok dar kısımları için elektrik süpürgenizin borusuna takılan ince aparatlardan kullanabilirsiniz.

Eğer yastıklar çıkarılabiliyorsa, hepsini mutlaka elektrik süpürgesi ile çekiniz.

Koltuklardan tüm yastıkları alıp, koltuğun gövdesini de elektrik süpürgesi ile temizleyiniz.

İkinci Adım:Fırça ile Yüzeyleri Hazırlama

Koltuklar Nasıl Temizlenir? Koltuk temizliğine başlamadan önce kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de sert tüylü fırçalardır. Koltuğunuzun yüzeyindeki tüm topakları, toz kitlelerini, kırıntıları fırçalayarak toplayınız.

Eğer koltuğunuzun yüzeyine biriken tozlar yapışıyor ve fırçaya gelmiyorsa, daha sivri tüyleri olan bir fırça ile koltuğun kumaşına

zarar vermeden sertçe fırçalamaya devam ediniz. En sonunda biriken tozları elektrik süpürgesi ile çekiniz.

Üçüncü Adım:Tüy Toplayıcı ile Detaylar

Hayvan severlerin büyük sorunlarından biri koltukta kalan ve elektrik süpürgesi ile çekilemeyen evcil hayvan tüyleri.

Koltuğunuzun derinlemesine temizliğine geçmeden önce mutlaka yapılması gereken işlemlerden biri de –eğer bir evcil hayvanınız varsa- tüy toplamaktır. Mağazalardan satın alabileceğiniz tüy toplayıcılar var.

Bu tip tüyleri başka bir pratik yolla temizlemek pek mümkün olmuyor. Bu yüzden eğer evinizde bir hayvan besliyorsanız, mutlaka koltuklarınız için bir tüy toplayıcı edinmelisiniz.

Dördüncü Adım:Sert Yüzeyler

Koltuğunuzu temizlemeye başlamadan önce, mobilyanın sert yüzeylerini; ahşap ya da metal gibi olan kısımlarını silmelisiniz.

Marketlerde satılan temizleme sıvılarını temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla yüzeylere uygulayabilirsiniz. Bunun dışında sprey sıvıları bir kağıt havluya sıkarak, koltuğunuzun sert yüzeylerinin tozunu alabilirsiniz.

Beşinci Adım:Koltuğun Kumaşını Tanımak

Diyarbakır koltuk yıkama Koltuğunuzun kumaşının cinsine göre yıkama ve temizleme talimatları mutlaka belirtilmiştir. Temizliğe başlamadan önce bu bilgiyi edinirseniz, işiniz çok kolaylaşacaktır. Mobilya üreticilerinin kullandığı, uluslararası standart kumaş temizleme kodlarını bilmek ve takip etmek gerekmektedir.

Kumaş Koltuk Temizleme

Koltukları silmek için bazı karışımlardan yararlanabilirsiniz. Ancak, koltukları silmeden önce hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, lifli bezlerle silmek kumaşların üzerinde biriken kirleri çıkarmanıza daha çok yardımcı olacaktır.

Kumaş kaplı koltuk temizliğine girişmeden önce yukarıda yazdığımız adımların en sonuncusu olan ‘kumaşın türünü tanımak ve yıkama talimatının nasıl olduğunu öğrenmek’ aşaması çok önemlidir.

Beyaz Sabun: Genelde ilk akla gelen yöntem beyaz sabunla koltukları temizlemektir. Ilık su içinde köpürtülen beyaz sabun, temiz bir bez ya da havlu yardımıyla kumaş yüzeylerde oldukça işe yarar. Koltukların yüzeyi sabunlu bezle silindikten sonra duru su ile bir kez daha silinip kurumaya bırakılır.

Diyarbakır Temizlik sirketleri Hakkında

diyarbakır ev temizliği şirketi

Amonyak: Bir kovanın yarısına ılık su koyduktan sonra bir şişe amonyağın yarısını dökünüz. Temiz bir bez yardımıyla yüzeylere uygulayınız ancak koyu renkli kumaşlarda amonyak, ağartıcı özelliğinden dolayı renk bozulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalı ve hatta mümkünse kumaşın görünmeyen bir yerinde test yapılmalıdır.

Arap Sabunu: Arap sabunu ev temizliğinde çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. Koltuk yüzeylerinde ve özellikle kumaş koltuklarda etkili bir sonuç bırakıyor. Bir kabın içerisine sıcak suyu ile beraber arap sabununu karıştırın.

Daha sonra temiz bir bez yardımıyla koltukları iyice silin. Bu aşamadan sonra bir de soğuk su ve çamaşır yumuşatıcısı ile ikinci kez silin.

Silme işi bittikten sonra kurumaya bırakılabilir. Eğer elektrik süpürgenizin su çekme özelliği varsa, kuruma işlemi hızlansın diye vakumlayabilirsiniz.

Sirke: Sirkenin iyi gelmediği alan yok. Her türlü temizlikte kullanılan sirke, koltuk temizliğinde de oldukça güçlüdür. Ancak koltuğunuza doğrudan sirke uygulamadan önce kumaşının özelliğine uygun olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bu şekilde doğrudan uygulamalarda sirke, leke bırakabilir.

Fakat genel bir temizlik için sirke kullanacaksanız; o halde suyla karıştırarak kullanımında koltuklarınızı pırıl pırıl yapacaktır. Bir bardak su ve bir bardak sirkeyi, karıştırın. İçerisine bir lif ya da temiz bir bez koyun. İki saat boyunca o şekilde bekletin. Sürenin sonunda ılık su ve sirkeli suda beklemiş bezle, koltuğunuzu silin. Tertemiz hale gelen koltuğunuz, sizi şaşırtacaktır.

Karbonat: Bir diğer doğal temizleyicilerden ve hatta en güçlülerinden biri olan karbonat, koltuk temizliğinde de kullanabileceğiniz bir seçenektir. Kumaşın üzerine serpiştirdiğiniz bir miktar karbonatı daha sonra temiz, ılık suya batırılmış bir bez yardımıyla ovalayarak siliniz. Karbonat, koltuğunuzu parlatmakla kalmayacak aynı zamanda sinmiş kötü bir kokusu varsa, onu da yok edecektir.

Deri Koltuk Temizleme

Deri koltuk temizliğinde öncelik her zaman deri koltuklar için üretilmiş temizleyicilere verilmelidir.

Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz deri koltuk temizleme ürünleri, arkasında yazan kullanım talimatı ile değerlendirilmelidir. Bu tip ürünlerin kullanımını doğru bir uygulama ile yapmak çok önemlidir.

Kısacası deri koltuklar temizlenirken yapısı gereği özel işlem gerektirmektedir. Bu hem koltukların ömrünü uzatacak hem de eksiksiz bir temizlik sağlayacaktır.

Eğer deri koltuklarınız için evde hali hazırda bulunan malzemelerle bir temizlik alternatifi düşünüyorsanız, herkesin evinde genelde bulunan arap sabunu işinize yarayacaktır.

Diyarbakır temizlik şirketleri

Bir miktar ılık suya karıştırdığınız arap sabununu yumuşak ve temiz bir bez yardımıyla koltuklarınıza uygulayınız. Çok sert olmayan hareketlerle koltuğunuza zarar gelmeyecek şekilde siliniz. Sonraki aşamada koltuğu iyice kurulayınız.

Bu işlem standart bir deri koltuk temizliği için gereken adımlardı. En son aşama ise koltuğunuzun deri yapısına özel bakımını yapmanızı gerektiriyor. Bu sayede koltuklarınız ilk günkü kadar temiz ve şık kalacaktır.

Tüm bunlara ek olarak deri koltukların temizliği için aseton içermeyen oje çıkarıcısı ya da yağsız üretilen saç spreylerinden de faydalanabilirsiniz.