Buzdolabı İç Temizliği

Buzdolabı İç Temizliği

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı temizliği nasıl yapılır? Neler dikkat edilmelidir? soruları hijyen açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı, gıdaların doğru şekilde saklandığı ve muhafaza edildiği saklama alanı olan buzdolabının temizliği oldukça önemlidir.

Buzdolabı temizliğinde bilinçli şekilde temizleme işlemi yaparsanız, yaptığınız temizliğin getirisi de size harika yemekler olacaktır. Ürünlerin doğru şekilde yerleştirilmiş olmaması, yeteri kadar temizlenmemesi, meyve ve sebzelerin kontrol edilmemesi kısa süre içerisinde dolap içerisinde kötü kokulara sebep olacaktır.

Hijyenik buzdolabınızın olması için alınan tüm ürünlerin kesinlikle doğru şekilde yerleştirilmiş olması, temizliğinin belirli aralıklarla yapılıyor olması gerekmektedir. Peki buzdolabı nasıl temizlenmeli? Buzdolabı temizlerken işin püf noktaları nelerdir? 

Makalemizi okumaya devam ederek buzdolabı temizliğinin adımlarını inceleyebilirsiniz…

Kontroller ve Ön Temizlik

İlk adım kontroller ve ön temizliktir. Buzdolabının temizliğine geçmeden önce mutlaka ve mutlaka buzdolabınızın fişini çekin. Buzdolabının içerisinde bulunan tüm malzemeleri çıkarıp tamamen içini boşaltın. Dolap içerisindeki malzemelerin tarihlerini kontrol edin, tarihi geçmiş gıdaları çöpe atın. Buzdolabınızın içerisinde çıkarılabilir raf (sebzelik,yumurtalık) ve bölümleri varsa mutlaka çıkarın.

Buzdolabı Bölmelerini Yıkamak

Buzdolabınızın içerisinden çıkardığınız sebzelik, yumurtalık gibi raflarınızı elinizle yıkayın.

Buzdolabı raflarını çizmeyecek ucu yumuşak sünger yardımı ile üzerinde birikmiş kirleri temizleyin. Raflar sert plastikten oluştuğu için kesinlikle makineye atmayın. Yıkadığınız rafları temizleme işleminiz bitene kadar bir kenarda ters çevirerek kurumaya bırakın.

Buzdolabının İç kısım Temizliği

Buzdolabının iç kısmını temizlerken bir bez ve süngerle temizlemeniz gerekmektedir. Dolap içerisinde ucu sivri, farklı kimyasal içeren ürünler hem buzdolabınızın çizilmesine hemde geri dönülmeyen lekelere sebep olabilir. Kokusuz, sıvı deterjanlarla temizliğine özen gösteriniz.

Kurulama

Buzdolabı temizliğinde kusursuz ve lekesiz temizlik için önemli olan kurulamadır. Kurulama yaparken dilersiniz temiz hafif nemli bir bezle silebilir, ardından kuru bir bez yardımıyla kurutabilirsiniz. Dilerseniz dolaplarınızın kapaklarını açık bırakarak kendi kendine kurumasını bekleyebilirsiniz. Buzdolabına malzemeleri yerleştirmeden önce, dikkat etmeniz gereken unsur buzdolabı içinin tamamen kuru olduğundan emin olmanız. 

Malzemelerin Yerleşimi

Buzdolabı içerisinde tüm işiniz bittikten sonra malzemeleri yerleştirme kısmına geçebilirsiniz. Tarihi geçen ürünleri ise tekrardan dolaba yerleştirmeyin, buzdolabı içerisine ise ürünlerinizi uygun şekilde yerleştirin ve fişi takın. 

Buzdolabı İçerisinde Besinlerin Taze Kalmasını Sağlamanın Püf Noktaları

  • Peynirlerinizi önce yağlı kağıt yardımıyla sarıp ardından alüminyum folyoya sararak buzdolabının orta raflarında saklamak peynitin ömrünü uzatacaktır.
  • Krema, yoğurt gibi süt ve süt ürünlerini saklamak için en uygun yer orta raflarda saklanmalıdır.
  • Yumurtaları, raflara sivri kısımları aşağı gelecek şekilde yerleştirin.
  • Sebzeler, nemli ortamlarda daha uzun süre taze kalırlar. Buzdolabında bulunan sebze çekmeceleri, sebzeler için en ideal bölümdür. 
  • Meyveler de sebzeler de olduğu gibi en alt çekmecede saklamak gerekir. Uzun süre tazeliğini korumak için, yıkamadan yerleştirmek en doğru seçimdir.
  • Şarküteri ürünleri için ise en uygun yer, buzdolabının en üstünde bulunan et çekmecesidir.
  • Ketçap, mayonez, sarımsak, sirke, tuz, karabiber gibi koruyucular fazla soğuğa ihtiyaç duymamaktadırlar. Bu yüzden buzdolabının kapak bölümündeki bölmeler, bu tür besinler için idealdir kısımdır.
  • Hazır aldığınız meyve sularını da buzdolabının kapak bölümünde saklayabilirsiniz.