Ahşap Parke Nasıl Temizlenir ?

Ahşap Parke Nasıl Temizlenir ?

Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz dönemlerde sık kullanılan marley, karo ve mozaik zeminlerin yerini artık farklı renk tonlarındaki ahşap parkeler yer aldı. Ahşap parkeler, kullanıldığı ortama şıklık ve davetkar bir hava katmaktadır. Dayanıklı ve kullanım açısından çok daha uzun ömürlü olduğu için tercihler arasında yer almaktadır.

Temizliği uygun malzemelerle yapılmayan zemin döşemeleri kısa zamanda deforme olabilmektedir. Peki parke temizliğinde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? 

Ahşap parkeler, temizlik konusunda diğer yer döşemelerine nazaran daha dikkatli olması gereken bir yapıya sahiptir. Ahşap yapı olarak çok fazla suya maruz kalmaması gerekmektedir. Su, parkelerin şekillerinin bozulmasını, birbirinden ayrılmasına, şişmesi ve eğilerek deforme olmasına sebep olmaktadır. Çok fazla suyla ve ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleriyle birlikte temizleniyorsa evinize yeniden ahşap parke döşenmesi kaçınılmaz olacaktır. Peki ya ahşap parkeleri nasıl temizlemelisiniz?

Haftada en az bir kez ahşap parkelerinizi çizmeyecek yumuşak uçlu aparat yardımıyla elektrikli süpürge ile ahşap parkelerinizin tozunu almalısınız. Süpürgenizin ucunun yüksekte olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ahşap parkelerinizin tozunu aldıktan sonra nemli bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Temizlemek için kullanacağınız suyun içerisine sadece parke temizlemek için kullanılan yüzey temizleyicileri eklemeyi unutmayınız.

Fayans ve granit gibi taş malzemelerinin yüzey temizleyicileri parke cilasına zarar vermektedir, bu yüzden tercih edilmemesi gerekmektedir. Ahşap parke cilası parkeyi dış etkenlere karşı koruyan bir yapıya sahiptir. Eğer cilanız eskidiyse ve parkelerin yüzeyleri aşınmaya başladıysa yeniden cila işlemi yaptırabilirsiniz. Yapılan işlem parkelerin tekrardan eski görünümüne kavuşturmasını sağlayacaktır.

Kullanım alanları içerisinde parkenin bulunduğu geçiş noktalarında küçük kilimler kullanabilirsiniz. Geçiş yoğunluğunun çok olduğu kısımlarda parke yüzeyinde oluşacak aşınmayı engelleyecektir.

Kendi Formülünüzü Yaratın

Ev temizliğinde kimyasal maddelerden uzak durmak istiyorsanız, size evde rahatlıkla kendi kendinize hazırlayabileceğiniz tarifler aşağıda sıralanmıştır

Arap Sabunu ve Sirke: Ahşap parke yüzeylerinin temizliğinde kullanacağınız suyun içerisine bir miktar arap sabunu koyunuz. Eklediğiniz arap sabununu iyice köpürene kadar karıştırınız. Arap sabunu parke üzerinde oldukça etkili ve doğal bir temizlik sağlayacaktır. Ahşap parkeleriniz parlamasını istiyorsanız, arap sabunu bulunan suyun içerisine biraz sirke koyabilirsiniz. İşlemleri yaparken bezinizin mikrofiber bez olmasına dikkat ederseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Bulaşık Deterjanı: Yoğun kimyasalların olduğu ürünlerden uzak durmanın başka bir yöntemi de  bulaşık deterjanlarıdır. Hazırladığınız ılık su içerisine bir miktar bulaşık deterjanı ekledikten sonra, temiz bir bez yardımıyla ahşap parke zeminini silebilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra sildiğiniz zemini mutlaka kurulayınız. Aynı işlemleri sıvı sabunla da yapabilirsiniz. 

Amonyak: Diğer bir temizleme yöntemi olarak, amonyak kullanmanın da parke temizliğinde etkisi oldukça fazladır. Ilık su içine, amonyak, sirke, kaliteli bir yüzey temizleyici ve sıvı sabun ilave edilerek ahşap yüzeyleri silebilirsiniz. Silme işlemi bittikten sonra mutlaka kurulayınız.

Uyarı: Ahşap parke üzerinde daha iyi sonuç almak istiyorsanız, işin sırrı az su miktarıdır. Ne kadar az su ile ahşap parke yüzeylerini silerseniz, yüzeydeki farkı sizlerde göreceksiniz. 

Ahşap parke yüzeylerinde kullanım ile birlikte zamanla temizlenmesi güç yemek lekeleri, küf lekeleri, mum ve boya gibi birçok temizliği zor olan lekeler oluşabilir. Diyarbakır ev temizliği sektöründe lider olan Diyarbakır temizlik ofisini arayıp uzman ekiplerimizden fiyat teklifi alabilirsiniz!

Ahşap Parke Zemini Korumanın Yolları

Ahşap parkelerinizin zarar görmesini engellemek ve çizilmemesi için bazı önlemler;

  • Ahşap parke zemininin olduğu yerlerde, çok sık kullanılan bölgelere kilim, paspas ya da halı kullanabilir, parke üzerinde oluşabilecek çizikleri önleyebilirsiniz.
  • Evinizin giriş kısmında, dışarıdan ayakkabı ile girişler de gelebilecek kum ve çakılların ahşap parkeyi çizmemesi için uygun paspas kullanmalısınız. 
  • Evde veya ofisinizde zemin malzemesi olarak ahşap parke kullanıyorsanız, eşyalarınızın yerini değiştirirken  mobilyalarınızı kaldırarak hareket ettirmelisiniz. Ahşap parke yüzeylerinde sürükleyerek taşıdığınız eşyalarınız parkelerinizin çizilmesine ve deforme olmasına yol açabilir.
  • Evinizde veya ofisinizde evcil hayvan besliyorsanız, mutlaka tırnaklarını kesmeyi veya törpülemeyi ihmal etmemelisiniz. Evcil hayvanlarınızın tırnakları parke yüzeylerine zarar verebilir.
  • Ahşap parke yüzeylerinin en büyük düşmanı sudur! Parke yüzeyine herhangi bir şey döküldüğü zaman vakit kaybetmeden temizlenmeli, su kalıntısı olmadığından emin olmalısınız. Su ile uzun süre temas halinde olan parkelerde kabarmalar, şekil bozukluğu meydana gelmektedir. Parkeleriniz dokusunu ve parlaklığını kaybedebilir.
  • Ahşap parke temizliği yaparken kesinlikle metal ve kesici, sert bezler veya süngerler kullanmamalıdır. Zemin temizliği yapılırken toz toplayıcı yumuşak dokusu olan bezler tercih edilmelidir.
  • Ahşap parke üzerinde yoğun kimyasal madde içeren temizleyiciler, beyazlatıcı, çamaşır suları, asit içeren ürünler, kireç çözücü gibi ürünler tercih edilmemelidir. Yanlış uygulama sonucunda geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet vermektedir.